İade etme süresi kaç gündür?

Köse Ayakkabı "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı" 15 gündür. Mesafeli sözleşmelere dair yönetmeliğe göre kanunen 7 gün olan bu süreyi rahatça alışveriş yapabilmeniz için Köse Ayakkabı 15 güne çıkartıyor.

 

Hangi ürünleri iade edemiyorum?

Kutusu ve kendisi zarar görmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.

 

İademi hangi adrese göndereceğim?

İade Adresi: Hürriyet mahallesi 315 sokak no 19/A Gaziosmanpaşa/İstanbul

 

İadede kargo masraflarını ben mi ödeyeceğim?

İade talebiyle koseayakkabi.com 'a gönderdiğiniz tüm ürünlerin kargo masrafları firmamıza aittir. Websitemizdeki(Hesabım-İade Taleplerim) iade formunu eksiksiz doldurarak, MNG Kagro ile aşağıdaki adrese "Karşı Ödemeli" olarak gönderebilirsiniz

 

İade Adresi: Hürriyet mahallesi 315 sokak no 19/A Gaziosmanpaşa/İstanbul

 

İade ettiğim ürünün geri ödemesi ne zaman yapılacak?

Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra koseayakkabi.com tarafından kredi kartınıza iade işlemi gerçekleştirilir. Bankanıza bağlı olarak, iadenizi kredi kartınızda görmeniz, bir kaç gün sürebilir. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve koseayakkabı.com 'un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.

 

Elime ulaşan ürün için beden/numara değişimi yapabilir miyim?

Satılan ürünlerin sınırlı sayıda stoğu olmasından dolayı değişim yapılamamaktadır. Ürünü tarafımıza gönderdiğiniz takdirde, gerekli iade süreci başlatılacaktır.

 

Elime geçen ürün kusurlu. Ne yapmam gerekiyor?

Ürünü iade süresi içerisinde tarafımıza göndermeniz halinde, gerekli kontroller yapılarak stoklarda bulunması durumunda ürün/ürünlerin değişimi yapılacaktır. Ürünün firmamız stoklarında olmaması durumunda siparişiniz iptal edilerek para iadesi işlemi gerçekleştirilecektir. İade işlemleri detayı için bkz. "Ürünü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?"

 

Tutar iadem neden taksit taksit yapılıyor?

Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin, tamamı kredi kartınıza iade edilmekte ancak bankanız tarafından iadenin kredi kartınıza geri ödemesi, taksitli olarak kartınıza yansıtılmaktadır.

 

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan Hesabım sekmesinden kontrol etmelisiniz. Eğer siparişiniz "Sipariş Hazırlanıyor " ya da "Kargoya Verildi" statüsünde değilse talebinizi ve sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için iptal etme sebebinizi [email protected] adresine e-mail göndererek iletebilirsiniz.